EGIPT - Dahab: Wyjazdy do Dahab Hotel Dahab Nurkowanie Kite-Windsurf Wycieczki Klimat Referencje
 Oferta:
  Wyjazdy
Destynacje:
  Egipt Dahab
  Egipt Safari
  Kuba
  Malediwy
  Raja Ampat
  Sudan
 Info:
  O nas
  Dokumenty
  Dla agencji
  Kontakty


Serfuj do Dahabu! Windsurfing i kitesurfing

Dahab, jeszcze niedawno mała wioska beduińska lub raczej tylko wąski pas przybrzeżnej pustyni otoczony majestatycznymi górami południowego Synaju. A dziś ośrodek nurkowania i windsurfingu na skalę światową.
Rozległa laguna ograniczona od fal otwartego morza piaszczystą ławicą oraz 300 wietrznych dni z roku, stwarza dogodne warunki jak dla doświadczonych, tak i początkujących amatorów windsurfingu. Przeciętna cena wynajęcia deski windsurfingowej na tydzień bywa 175 Euro.
Sam Dahab jest fantastycznym miejscem do odpoczynku i zupełnego wyluzowania się: w romantycznych arabskich restauracyjkach, ukrytych pod palmami, człowiek zapomina przy fajce wodnej na zegarek i problemy cywilizowanego świata. A bardziej aktywni mogą skorzystać z wycieczek do okolicy czy nauki nurkowania (na wypadek, gdyby przestało wiać).

Klimat Synaju i wiatr

Dokładniejszy opis klimatu oraz prognoza pogody na cały rok znajduje się na stronie Klimat Synaju. Tutaj skoncentrujemy się tylko na warunkach wietrznych.
Jednego się w Dahab nie musicie obawiać - a to brak wiatru ! Wobec róznicy ciśnienia atmosferycznego nad rozgrzaną pustynią Synaju a chłodniejszym morzem wieje tu wiatr o minimalnej sile 5 stopni Bft. niemalże 300 dni w roku. Latem, kiedy temperatura dochodzi do 40°C, przeważa stały, całodzienny wiatr o sile 5 -7 st. skali Bft. Zazwyczaj dopołudnia ma kierunek od lądu na morze (offshore) a w ciągu dnia się zmienia na północny wzdłuż wybrzeża (sideshore). W miejscu zwanym Lighthouse (świetne fale) w Dahab-Assalah bywa wiatr w ciągu całego dnia wzdłuż brzegu od północy. (zobacz statystyka wiatru i temperatur).

Opis spotów do windsurfingu

Dahab - windsurfing spots 1.Laguna płytka zatoka z ładnymi piaszczystymi plażami hoteli Ganet Sinai, Hilton czy innych, zamknięta od otwartego morza piaszczystą ławicł - półwyspem. Wyśmienite miejsce dla początkujących: płytka woda, łatwy start wprost z plaży i spokojna powierzchnia wody bez fal. Wiatr tu wieje zazwyczaj od lądu (offshore).

2. Wylot z laguny, cząściowo już poza końcem piaszczystego cypla. Tu już bywa silniejszy wiatr i mnijsze fale. Dobre miejsce dla średnio zaawansowanych.

3. Zewnętrzna strona ławicy obrzeżona rafami koralowymi to jest parwdziwy raj dla deskarzy. Fale tu osiągają wysokości od 2 do 4 metrów.

4. Wybrzeże przy hotelu Helnan (na fotografii wpravo na dole) ma stały północny wiatr wzdłuż brzegu zlewa (sideshore). I tu jest łatwy start z plaży nawet z mniejszą deską oraz łatwy dojazd i wyjście. Bliżej brzegu bywają mniejsze fale a dalej, od 500 aż 1000 metrów od brzegu fale już osiągają ponad 2-3 metry.

5. Lighthouse
to koralowy przylądek na pograniczu turystycznej części Dahab-Masbet a beduinskiej wioski Assalah. Jest tu łatwe zejście do wody z plaży, ktora jest chroniona przeciwko falom od północy, a po kilkunastu metrach już się dostajemy na fale otwartego morza. Wiatr tu jest stały, od północy wzdłuż brzegu. Podobno najlepsze fale w Egipcie są właśnie tutaj.

Windsurfing, Dahab
Laguna w Dahab, windsurfing

Statystyka wiatru, Dahab, windsurfing
Ilość wietrznych dni w %
Dahab - lagunaDahab: windsurfing Dahab: windsurfingDahab:windsurfing
BP PLANET SAFARI Cieszyn, Tel: 033 858 3232, 608 431 420, biuro@planetsafari.pl